Biały lukier na pierniczki

Jak zrobić lukier na pierniczki?

Gdy pierniki są już upieczone czas na ich wspólne dekorowanie w fantazyjne i kolorowe wzory. Dowiedz się, jak zrobić lukier na pierniczki z nutą kwasowości, który dopełni ich smak. Dzięki połączeniu kilku prostych składników, uzyskasz błyskawiczny lukier na pierniczki, który szybko zastyga. Łatwo można uzyskać lukier kolorowy, mieszając go w oddzielnych pojemnikach z barwnikami spożywczymi czy naturalnymi sokami owocowymi np. syropem z malin, który dodatkowo nada piękny aromat. Po upieczeniu pierników przychodzi czas na ich dekorację, a jak udekorować pierniki?

lukier

Żeby przygotować prosty lukier na pierniczki potrzebny jest przesiany cukier puder, do którego stopniowo dodaje się soku z cytryny lub wody i dokładnie miesza. Gdy konsystencja lukru jest za rzadka, dosypujemy cukru pudru, natomiast jeśli jest za gęsta dodajemy odrobinę soku. Idealnie utarty lukier nie może mieć grudek i powinien spływać z łyżki. Najłatwiej dekorować nim świąteczne pierniczki np. przy pomocy rękawa cukierniczego.

Biały lukier na pierniczki – przepis

Jeśli chcesz poznać uniwersalny sposób także na dekorowanie tortów i ciasteczek, sprawdź, jak zrobić biały lukier na pierniczki, przepis wraz ze wskazówkami wykonania znajdziesz poniżej.

Lukier biały nazywany lukrem królewskim (Royal Icing), sporządza się z białka, cukru pudru i odrobiny soku z cytryny, charakteryzuje go:

  • błyszcząca i równa powierzchnia
  • intensywna śnieżnobiała biel, która w połączeniu z barwnikami spożywczymi daje pastelowe kolory
  • delikatny cytrynowy posmak przełamujący słodycz
  • trwałość dekoracji – zasycha całkowicie i pierniki nie sklejają się ze sobą.

Można nim udekorować pierniki, lukrować inne wypieki np. makowce lub babki drożdżowe. Istotne przy jego przygotowaniu są zasady higieny, gdyż przepis obejmuje świeże białko, które nie jest poddawane obróbce termicznej, dlatego musi być wolne od jakichkolwiek zarazków.

Do przygotowania dużej porcji ok. 250 gramów lukru potrzebne będą:

  • 2 białka jaj
  • 180 g cukru pudru
  • kilka kropel soku z cytryny.

Lukier na pierniczki- przepis:

Do miski wlać białko i krótko ubić mikserem, piana nie powinna być sztywna. Po dodaniu cukru pudru, na wolnych obrotach miksera delikatnie ubijać całość około 15 minut, na koniec wmieszać sok z cytryny. Tak powstały lukier na pierniczki nie jest nadmiernie napowietrzony, nie pęka ani nie odpada. Ma aksamitną konsystencję i doskonale się rozprowadza. Można przygotować wcześniej lukier na świąteczne pierniczki i trzymać w lodówce przez 3 dni. Przechowujemy go w czystym, zakręconym słoiku, przed użyciem należy go dokładnie wymieszać.

Polewa na pierniki

Obok lukru innym sposobem na to, jak udekorować pierniki jest pyszna polewa na pierniki na bazie kakao lub czekolady. Polewę kakaową przygotowuje się w garnku, do roztopionego masła lub margaryny, dodaje się cukru pudru, mleka i kakao. Całość należy intensywnie mieszać i podgrzewać. Nie należy gotować polewy na pierniki, jeśli jej konsystencja jest za gęsta możemy regulować ją mlekiem.

polewa na pierniczki

Do przygotowania polewy czekoladowej potrzebna jest podgrzana śmietanka 30%, w której rozpuszcza się kawałki czekolady mlecznej lub gorzkiej. Po wymieszaniu i przestudzeniu polewa na pierniki jest gotowa do użycia. Aromatyczne świąteczne pierniczki z polewą kakaową lub czekoladową wyglądają obłędnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *